Sufit modułowy: fakty i mity

Sufity z płyt typu Armstrong to konstrukcje pozwalające na tworzenie niestandardowych, ciekawych wizualnie aranżacji. Coraz częściej są one stosowane w domach jedno i wielorodzinnych jako alternatywa dla sufitów z płyt gk.
Postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka pytań zadawanych nam najczęściej przez naszych klientów aby obalić mity i przedstawić fakty dotyczące różnych rodzajów sufitów modułowych: Czy instalacja sufitu podwieszanego jest trudna? Jak można wyczyścić sufit systemowy? Czy sufity podwieszane można zamontować również w mieszkaniu?

 

 

MIT 1: Sufit modułowy nie nadaje się do domu jednorodzinnego.

To błędne przekonanie z pewnością nie dotyczy nowoczesnych sufitów systemowych, te bowiem pozwalają na montaż na dowolnej powierzchni i cieszą się coraz większa popularnością zarówno w domach jednorodzinnych jak i blokach czy budynkach użyteczności publicznej. Montaż sufitu podwieszanego poprawia akustykę pomieszczenia jednocześnie stając się efektownym elementem ozdobnym aranżacji wnętrza. Możliwość montażu sufitu wyspowego, czy bafli akustycznych w różnych kolorach pozwala nam uniknąć kosztownego szpachlowania i malowania powierzchni sufitu. 

FAKT 1: Montaż sufitu podwieszanego wpływa na obniżenie rachunków.

Obniżenie wysokości sufitu umożliwiające ukrycie kabli i instalacji pod płytami sufitu modułowego, obniża jednocześnie wysokość stropu zmniejszając kubature pomieszczenia. Do ogrzania pomieszczenia o mniejszej powierzchni zużywamy natomiast mniej energii. Ponadto sufity wykonane z wełny mineralnej doskonale izolują termicznie. Ich dodatkową funkcją jest więc izolacja cieplna w takich pomieszczeniach jak niedogrzewane sutereny, garaże czy piwnice. To rozwiązanie sprawdza się również w budynkach z płaskimi dachami. Wybór białego sufitu zwiększa poziom odbicia światła nawet do 85% co z kolei pozwala ograniczyć zużycie sztucznego światła, zmniejszając tym samym rachunki za prąd. 

MIT 2: Odkształcanie się płyt sufitowych pod wpływem wilgoci.

Odpowiednio dobrane płyty sufitowe mogą być stosowane nawet na basenach i pływalniach gdzie poziom wilgotności jest znacznie wyższy niż przeciętnie w domu czy mieszkaniu. Dedykowane płyty nie absorbują wilgoci stosuje się je najczęściej w łazienkach. Wilgoć nie wpływa więc ani na kształt ani na strukturę płyt. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności najlepiej sprawdzają się płyty wykonane z wełny mineralnej, która jest materiałem trudno zwilżalnym.

FAKT 2: Płyty sufitowe absorbują dźwięki.

Jak zabezpieczyć się przed hałasem w domu? Doskonale sprawdzą się tu płyty sufitowe o właściwościach dźwiękochłonnych minimalizujące efekt pogłosu. Specjalna budowa tych elementów sufitów modułowych sprawia, że pochłaniają one fale dźwiękowe poprawiając właściwości akustyczne pomieszczenia.

MIT 3: Nie wolno czyścić samodzielnie Płyt sufitowych.

Czyszczenie płyt sufitowych jest bardzo proste i można wykonywać je samodzielnie. Najbezpieczniejszym sposobem dbania o porządek jest stosowanie odkurzacza z miękką szczotką oraz delikatne usuwanie kurzu i innych osadów bez ryzyka uszkodzenia sufitu. Płyty odporne na wilgoć możemy natomiast przemywać mokrą szmatką lub gąbką. Jeżeli nie chcemy czyścić sufitów modułowych samodzielnie możemy zgłosić się do profesjonalnej firmy sprzątającej, najczęściej jednak funkcjonujące na rynku firmy sprzątające zajmujące się profesjonalnym czyszczeniem sufitów, realizują zlecenia na dużych powierzchniach takich jak biura czy hale.

FAKT 3: Sufity modułowe są łatwe w montażu.

Producenci sufitów kasetonowych tacy jak Rokfon, Armstrong czy OWA starają się by maksymalnie uprościć proces montażu sufitów modułowych. Dzięki powtarzalnej konstrukcji proces ten składa się z zaledwie kilku kroków i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Łatwość montażu oraz brak potrzeby szpachlowania czy malowania zmontowanego sufitu przekłada się na niższe koszty wykonania sufitów systemowych. Płyty sufitowe wykonane z wełny mineralnej są odporne, lekkie, łatwe do obróbki, nie generują uciążliwego pyłu ani nie kruszą się ułatwiając pracę profesjonalnym instalatorom. Specjaliści z firmy Nordgips dobrze wiedzą jaki system montażu wybrać i jakiego typu płyty użyć aby uzyskać optymalne efekty.

 

 

 

 

 

 

Kontakt

(+48) 781-268-312

87-123 Brzozówka (k. Torunia)
ul. Dębowa 20
biuro@nordgips.pl
 

Znajdziesz nas na:
nordgips.budownictwo
nordgips

 

 

Masz pytania?

Nasi eksperci zapewnią Ci fachowe doradztwo i wparcie.
Napisz do nas lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zamieszczonych w formularzu, przez NordGips Sp. z o.o. w celu udzielenia mi, telefonicznie lub mailowo, odpowiedzi na zadane pytanie.