Sufity podwieszane w systemie modułowym – wysoki komfort akustyczny

 

Sufity podwieszane to innowacyjny oraz często praktykowany sposób na ciekawe i praktyczne wykończenie wnętrz. Łatwość montażu i szeroka gama dostępnych materiałów tworzą duże pole do popisu w aranżacji przestrzeni. Rodzaj systemu sufitu podwieszanego, jaki należy wybrać zależy przede wszystkim od funkcji budynku, wytycznych technicznych, estetyki jaką chcemy uzyskać, wysokości budżetu oraz wyobraźni projektanta. Nieustannie rozwijająca się w dużym tempie technologia pozwala na stosowanie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań, ciągłe doskonalenie systemów oraz znaczne skrócenie czasu montażu. Sufity systemowe są praktyczne, łatwe w montażu a ich wysoka jakość, estetyka oraz walory akustyczne to główne cechy, które sprawiają, że stosowane są najczęściej w dużych pomieszczeniach wymagających odpowiedniej akustyki.

System modułowy sufitów – charakterystyka

Sufit podwieszany modułowy to bardzo praktyczny i ciekawy pomysł na aranżację wnętrz, które charakteryzują się dużym stropem. Składa się z odpowiednio dobranych płyt sufitowych (najczęściej w rozmiarze 60×60) oraz stelaża, który przymocowywany jest do sufitu i ścian, umożliwiając tym samym montaż kasetonów.
Sufity te odznaczają się także dużą wytrzymałością oraz możliwością szybkiego demontażu wszystkich lub poszczególnych modułów (płyt, kasetonów) konstrukcyjnych. Takie działanie pozwala na bezpieczny i nieinwazyjny montaż innych, niezbędnych elementów, np. elementy klimatyzacji, nagrzewnice itp..
Wykonane mogą być z różnych materiałów, których wybór często uzależniony jest od dostępnych środków finansowych oraz indywidualnych preferencji.

Rodzaje sufitów systemowych ze względu na materiał, z którego zostały wykonane

Sufity modułowe to system, cechujący się prostym i sprawnym montażem oraz wysokim standardem akustycznym pomieszczeń. Można wyróżnić kilka ich rodzajów sugerując się wyborem materiału, z którego zostały zrobione płyty. Można, zatem wyróżnić sufity:
– mineralne – z wełny mineralnej
– gipsowo – kartonowe,
– metalowe,
– drewniane.
Każdy z tych materiałów dostępny jest w różnych fakturach i wariantach kolorystycznych. Płyty modułowe mogą być laminowane, fornirowane lub wykonane z włókna szklanego. Mogą mieć zarówno gładkie powierzchnie jak i perforowane. Wybór jest ogromnie duży i jedynie wyobraźnia może ograniczać. Sufity podwieszane, oprócz praktycznego zastosowania posiadają duże walory estetyczne – ich odpowiedni montaż i dobór elementów sprawią, że każde pomieszczenie nabierze smaku, szyku i elegancji.

Rodzaje sufitów modułowych ze względu na typ stelaża

Sufity kasetonowe to popularna metoda, która często wykorzystywana jest w dużych i wysokich pomieszczeniach, najczęściej publicznych. Można wyróżnić kilka ich rodzajów, ze względu na typ stelaża, który pełni ważną funkcję podtrzymującą całą konstrukcję. Stelaż ten powinien być lekki i jak najbardziej stabilny, umożliwiający prawidłowy montaż płyt systemowych. Wykonany może on być z aluminium, drewna lub tworzywa sztucznego i pokryty izolacją cieplną, akustyczną lub wełną mineralną.

Rodzaje sufitów kasetonowych ze względu na wykończenie krawędzi płyt sufitowych

Profile wykorzystywane do montażu sufitów podwieszanych modułowych mogą występować w trzech wariantach i charakteryzować się różnym wykończeniem krawędzi, są one następujące:
– A – całkowicie odsłonięte sufity – konstrukcja widoczna,
– E – częściowo odsłonięte sufity – konstrukcja częściowo widoczna,
– X – całkowicie zasłonięte – konstrukcja ukryta.

Konstrukcja widoczna – najbardziej ekonomiczna wersja sufitów modułowych. Wybór ten jest najlepszy, wówczas, gdy w pomieszczeniu nie dba się o jego estetyczny wygląd i odpowiednią aranżację. Kasetony w tego typu sufitach mają różne rozmiary ( 60×60 cm lub 120×60 cm) oraz kolory. Płyty modułowe szczelnie przylegają do konstrukcji, co sprawia, że zapewniona jest wysoka hermetyczność pomieszczeń. Ze względu na swoje właściwości możliwy jest jego całkowity demontaż. Sufity modułowe o widocznej konstrukcji najczęściej swoje zastosowanie znajdują w pomieszczeniach publicznych, biurach, szkołach, przedszkolach, szpitalach i urzędach.
Konstrukcja częściowo widoczna – ten rodzaj konstrukcji charakteryzuje się panelami sufitowymi, które są także łatwe zarówno w montażu jak i demontażu. Ich instalacja przebiega od góry na odpowiednich profilach typu T15 lub T24, a wgłębienia widoczne na krawędziach powodują powstawanie cienia, co może służyć, jako dodatkowy efekt, wpływający na wystrój pomieszczenia. Ten typ sufitów podwieszanych wykorzystywany jest we wnętrzach, w których wygląd estetyczny stanowi ważny aspekt wizualny i jest istotną kwestią projektu całego pomieszczenia.
Konstrukcja ukryta – to typ sufitu modułowego, który wyglądem przypomina gładką, jednolitą płytę sufitową. Jest to efekt szczelnie do siebie przylegających kasetonów, skutecznie zakrywających wszelkie elementy konstrukcyjne. Najlepiej prezentuje się on w pomieszczeniach o dużej powierzchni, gdzie wygląd i estetyka mają duże znaczenie.

Sufity modułowe – zalety i możliwości dekoracyjne

Sufity modułowe to wynalazek, który sprawił, że pomieszczenia nabrały zupełnie innego charakteru i świeżości. Nie jest on jednak jedynie estetycznym wyznacznikiem, ale także wysoce praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Sufity kasetonowe montowane są najczęściej w pomieszczeniach wysokich i wielko powierzchniowych. Ich właściwości sprawiają, że są trwałe, wytrzymałe, odporne na wilgoć i ogień, a także zapewniają odpowiednią akustykę wnętrz. Przyczyniają się one również do zmniejszenia powierzchni ogrzewanej – minimalizując w ten sposób koszty ogrzewania. Ponadto dzięki nim można zasłonić wszelkiego rodzaju instalacje, co pozwala dowolnie rozprowadzić systemy oświetlenia, klimatyzacji lub ogrzewania.
 Sufity modułowe wyróżniają się wysoką izolacją dźwięków oraz ich chłonnością, a ich szerokie spektrum parametrów (kolorystyka, typy krawędzi, wymiary i kształty) pozwala na dopasowanie się do różnego rodzaju pomieszczeń. Najlepiej jednak sprawdzają się w takich przestrzeniach jak placówki oświatowe, biura, szpitale, lokale gastronomiczne czy obiekty sportowe. 

Zaufaj naszym ekspertom, wycenę wykonamy gratis.

Nie wiesz jaki system dobrać i jak oszacować koszty?

Pomiar, dobór odpowiedniego materiału, dostosowanie systemu sufitu pod względem wizualnym jak i akustycznym odgrywa dla nas kluczową rolę. Służymy fachowym doradztwem w kwestii doboru optymalnych rozwiązań dostosowanych do Twoich potrzeb.

Wycena GRATIS! Działamy na terenie całego kraju.
Oszczędź sobie nerwów – profesjonaliści firmy NordGips posłużą radą i znajdą odpowiednie rozwiązanie.

Kontakt

(+48) 781-268-312

87-123 Brzozówka (k. Torunia)
ul. Dębowa 20
biuro@nordgips.pl
 

Znajdziesz nas na:
nordgips.budownictwo
nordgips

 

 

Masz pytania?

Nasi eksperci zapewnią Ci fachowe doradztwo i wparcie.
Napisz do nas lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zamieszczonych w formularzu, przez NordGips Sp. z o.o. w celu udzielenia mi, telefonicznie lub mailowo, odpowiedzi na zadane pytanie.